تابلو مغازه چطور میتونه جذابیت بیشتری داشته باشه؟

تابلو مغازه چطور میتونه جذابیت بیشتری داشته باشه؟

تابلو مغازه چطور میتونه جذابیت بیشتری داشته باشه؟ سوال مهمی است که تقریباً اکثر کسانی که می خواهند یک تابلو جدید بخرند، با آن روبرو می شوند. در گذشته کلمه ای به نام “تابلو مغازه” تا به این حد مورد توجه نبود. اما امروزه به دلیل رقابت شدیدی که در حوزه جذب مشتری وجود دارد، ساختار این تابلو هم اهمیت پیدا کرده است.

رسیدن به یک جذابیت فوق العاده در تابلوی مغازه نیازمند شناخت انواع فاکتورهای مرتبط با طراحی و ساخت تابلو است. همچنین باید دید روانشناسانه و جامعه شناسی خود را نیز گسترش داد. بنابراین برای آنکه یک تابلو موفق داشته باشید گام به گام با ما همراه شوید.

تابلو سردرب

گام اول: آشنایی با تابلوسازی مغازه

تابلوسازی یک صنعت پرکاربرد است که برای بسیاری از مکان ها و مشاغل تابلو تولید می کند. ساخت تابلو مغازه و تابلو فروشگاه از پرمتقاضی ترین نوع آن می باشد. با یک بررسی کلی و ارزیابی نمونه های ساخته شده می توان به ساختار کلی تابلو سازی در این زمینه پی برد.

در این بررسی ها می توان دریافت که کدام تابلو بیشتر مورد توجه بوده و کدام یک از موارد برای ساخت تابلوی مغازه مناسب نیست. همچنین آشنایی با روش های تابلو سازی نیز کمک می کند تا موردی که  زیبایی بیشتری دارد را انتخاب کرد.

گام دوم: شناخت انواع تابلو مغازه

مورد بعدی که کمک می کند تا تابلوهای مناسبی را خریداری کنید این است که با انواع تابلوها آشنا شوید. اگر به این نکته توجه نکنید ممکن است بعد از خرید تابلو با یک نوع دیگر آشنا شده و از خرید خود پشیمان شوید. به طور کلی چند مورد از برجسته ترین تابلوها عبارت است از: تابلو چلنیوم، تابلو حروف برجسته، تابلو لایت باکس، تابلو کامپوزیت و تابلو ترموود.

بررسی تابلو چلنیوم و حروف برجسته

ساخت تابلو چلنیوم و حروف برجسته از بیشترین نوع تابلو برای تابلو فروشگاهی و مغازه است. چند دلیل وجود دارد که باعث شده این دو نوع بیشتر مورد توجه باشد.

تابلو مغازه جذاب

  • مستحکم بودن و دوام بالا
  • انعطاف پذیری در ساخت انواع طراحی های پیچیده
  • سبک بودن و قابلیت نصب بر روی زمینه های مختلف
  • تنوع در رنگ و طرح ورق ها

بررسی تابلوهای لایت باکس

اگر به دنبال این هستید که جذابیت بیشتری را در تابلو مغازه ایجاد کنید، بهتر است تا حتماً با انواع تابلو لایت باکس و کاربرد آن آشنا شوید. باید بدانید که این وسیله  در هر شکل و شمایلی که ساخته شود در داخل آن نور LED  و SMD  قرار می دهند. به دلیل کم مصرف بودن این لامپ ها، هزینه آن زیاد نمی شود.

پرکاربرد ترین نوع آن شامل: لایت باکس فریم لس، لایت باکس آلومینیومی، لایت باکس ایستاده و دو طرفه است. البته فریم لس و ایستاده به عنوان تابلو تبلیغاتی استفاده می شود. ساختار لایت باکس ها به گونه ای است که ناخودآگاه جذابیت بصری ایجاد می کند. نکته مهم این  که برای تأثیرگذاری تابلو باید به طراحی آن توجه کرد.

تابلو کامپوزیت و تابلو ترموود

دو تابلو ترموود و کامپوزیت هر دو برای زمینه تابلو استفاده می شود. برای آنکه بخواهیم یک تابلو جذاب داشته باشیم می بایست در انتخاب هر کدام از آن ها دقت کنیم. هر دو این موارد اگر در جای درست خود استفاده شود، می تواند جذابیت زیادی را ایجاد کند.

البته باید عنوان کرد که تابلو ترموود به دلیل اینکه از چوب ساخته شده و رنگ آن به طور طبیعی رنگ چوب است، به مراتب زیبایی بیشتری دارد.

گام سوم: انتخاب بهترین طراحی برای تابلو مغازه

طراحی تابلو مغازه کار آسانی نیست. در واقع یکی از سخت ترین بخش تابلو سازی همین قسمت است. چرا که هیچ قالب مشخصی برای این کار وجود ندارد و تماماً به سلیقه طراح تابلو و خواسته کارفرما بستگی دارد. هزینه طراحی تابلو مغازه ارقام متفاوتی دارد. افرادی که در این حیطه مجرب هستند و نمونه های موفقی ساخته اند، معمولاً دستمزد زیادی بابت طراحی دریافت می کند.

شاید در نگاه اول مبلغ زیادی باشد و ترجیح دهید که این هزینه را پرداخت نکنید، اما باید گفت که اگر برای یک بار تابلو مغازه شما توسط یک فرد حرفه ای طراحی شود، بعدها شاهد آثار مثبت آن خواهید بود. مهم ترین تأثیر آن این است که باعث ایجاد جذابیت و افزایش مشتری می شود.

تابلو مغازه

فاکتورهای مهم در طراحی

بهترین انتخاب تابلوی مغازه تماماً وابسته به طراحی صحیح و اصولی آن است. در طراحی تابلو فروشگاه و مغازه نکات زیادی وجود دارد که باید حتماً آن ها را رعایت کرد. در غیر این صورت در پایان کار متوجه می شویم که چه ضعف هایی در کار وجود دارد.

طراحی چند فاکتور مهم را باید به طراح خبره سپرد. رنگ تابلو، طراحی فونت، لوگو مهم ترین بخش ها هستند. در واقع آنچه که ما از یک تابلو می بینیم تشکیل شده از این سه مورد است. برای انتخاب هر مورد نیاز است تا متخصص با توجه به نوع کار شما و محیط مغازه تان کارها را انجام دهد.

ترکیب بندی و چینش در تابلو

اگر به دنبال ایجاد جذابیت در تابلو هستید، باید بدانید که هرچقدر هم که تمامی عناصر تابلو را به درستی انتخاب کنید تا زمانی که با چینش مناسبی نداشته باشد، هیچ کدام از این موارد به چشم نمی آید. در چیدمان تابلو باید بدانیم که کدام عناصر قرار است بیشتر مورد توجه باشد و باید بزرگتر از بقیه ساخته شود.

در همین راستا باید دانست که کدام بخش برای مردم جذاب تر است. در یک تابلو ممکن است نام مغازه جذابیت داشته باشد و در تابلویی دیگر لوگو بیشتر به چشم بیاید. همچنین در این مورد، انتخاب درست ابعاد عناصر تشکیل دهنده نیز مهم است. توجه کنید که هر بخش از تابلو که از نظر مردم زیباتر است باید بزرگتر طراحی شود.

گام چهارم: بررسی نمونه تابلوهای موفق

این مورد بسیار مهم است. در اصل باید گفت که قبل از هر کاری باید ابتدا نمونه تابلوهایی که ساخته شده و موفق هستند، را بررسی کرد. برای این کار بهتر است به سراغ نمونه های خارجی بروید. چرا که معمولاً تابلوهای ساخته شده در خارج از کشور کیفیت طراحی بهتری دارد.

به علاوه یکی از مواردی که بر انتخاب تابلو تأثیر خوبی دارد، تحقیق و ارزیابی تابلو برندهای معروف در دنیا است. در هر حوزه ای که مشغول به فعالیت هستید، بهتر است برندهای معروف همان شغل را بررسی کنید. به طور مثال اگر مغازه پوشاک دارید، به سراغ مارک های مشهور که در سراسر دنیا شعبه دارند بروید. نگاه کردن به تابلو آنها و الگوبرداری از آن ( نه کپی کردن) کمک بسیار زیادی به جذابیت تابلو می کند.

تابلوسردرب

گام پنجم: توجه به محل قرارگیری فروشگاه و مغازه

از مهم ترین نکاتی که باعث می شود تابلو جذاب شود، این است که باید فضای اطراف مغاره را بررسی کرده و طراحی و ساخت و انتخاب تابلو را متناسب با این موضوع انجام دهید. به طور مثال اگر یک تابلو در داخل یک مرکز تجاری باشد، برای نورپردازی آن باید دست به عصا رفتار کرد. چرا که داخل این مکان همواره نور کافی وجود دارد و باید استفاده از نور در تابلو به اندازه باشد.

اما مغازه هایی که در خیابان هستند، باید به گونه ای دیگر با آنها رفتار کرد. از آنجایی که در شب هوا تاریک بوده و لامپ های خیابان هم نور کافی ندارد، بهتر است که نورپردازی آن زیاد باشد.

گام ششم: قربانی تابلوهای ارزان قیمت نشوید

قیمت تابلو سردر مغازه همواره از مشکلاتی است که هم خریداران و هم تابلوسازان را به چالش می کشاند. طبیعی است که تابلو مغازه ارزان قیمت بسیاری از افراد را وسوسه می کند. اما توصیه ما به شما این است که هرگز قربانی قیمت ارزانی که برخی تابلو سازی ها به شما می دهند نشوید.

کیفیت تابلو و طراحی نهایی آن بسیار مهم است. باید بدانید که با خرید تابلو گویی برای مغازه خود یک اعتبار به وجود می آورید. بنابراین نصب تابلو ارزانی که فقط قرار است مدت کوتاهی برای شما کار کند و بعد از آن از بین برود، به هیچ عنوان کار منطقی نیست. چرا که بعداً مجبور می شوید چندین برابر هزینه کنید تا ایرادات تابلو را رفع نموده یا تابلو جدید انتخاب کنید.

گام هفتم: هرگز بر خلاف میل مخاطب حرکت نکنید

از گام های مهم در جذابیت تابلو این است که باید مخاطبین خود را بشناسید. جنسیت آن ها و سن و سلیقه شان بسیار مهم است. اگر چند روز در مغازه کار کنید حتماً یک آمار کلی از این موارد به دست می آورید. پس قبل از آنکه تابلو ساخته شود یک لیست از خصوصیات مشتریانتان را به طراح بدهید.

این کار کمک زیادی در طراحی تابلو می کند. چرا که  طراح تابلو سازی متوجه می شود که با چه نوع قشری روبرو است و در انتخاب تمام قسمت های تابلو به نحوی دیگر رفتار می کند. شاید تصور کنید که انجام این کار بیهوده است، اما باید گفت که برترین مغازه های دنیا همگی توجه زیادی به این موضوع دارند.

آن ها به خوبی مشتری خود را می شناسند و آنچه که نیاز مخاطب است را در تابلو ایجاد می کند. همچنین از آنجایی که در سراسر جهان شعبه دارند، تابلو آنها در اکثر جوامع با استقبال روبرو می شود.

سخن آخر

در این مقاله سعی شد تا هفت گام مهم که باعث جذابیت تابلو می شود را با بیانی ساده توضیح دهیم. در نهایت باید گفت که تابلو وسیله ای نیست که به راحتی بتوان آن را تعویض کرد. به علاوه که هزینه زیادی هم دارد. پس در ابتدای کار نکات مهم را رعایت کنید تا در پایان کار از نتیجه ایجاد شده راضی باشید.