تابلو وکیومی چیست؟

تابلوهای وکیومی را میتوان جزء تابلوهای جدید و مدرن طبقه بندی کرد. مدتی است که ساخت و تولید این تابلوها مورد استقبال صنایع مختلف قرار گرفته و توجه صنایع کلاسیک و مدرن را به خود جذب کرده است. این تابلوها در کنار تابلوهای مشابه خود نظیر تابلوهای حروف برجسته استیل، تابلو چلنیوم، پلاستیک، تابلوهای نئون و ... در حال رقابت هستند. تابلوهای وکیومی از قبیل تابلوهایی هستند که بسیار خاص میباشند و در صورت انتخاب این تابلوها برای معرفی برند و بیزینس خود سبب تمایز شما با دیگران میشوند .

تابلو وکیومی

چگونگی تولید و ساخت تابلوهای وکیومی

تابلوهای وکیومی تابلوهایی با حروف سه بعدی هستند که توسط دستگاه های اتوماتیک و خودکار و همچنین دستگاه های حرارتی طراحی و تولید میشوند. در طی پروسه تولید ابتدا نوشته و یا اعداد مورد نظر طراحی شده و سپس توسط دستگاه های سی ان سی برش داده میشوند. در مرحله بعدی طرح های برش داده شده بر روی دستگاه های وکیومی قرار میگیرند. سپس ورق های پلکسی گلس را بر روی آن ها میگذارند و توسط دستگاه های حرارتی ورقه پلکسی گلس را به رویه الگو میچسبانند. در گام بعدی آن را ساکشن میکنند و به شکل قاب در می آورند.

تولید تابلوهای حروف برجسته وکیومی

حروف برجسته وکیومی جلوه ی تابلوها را دوچندان کرده و زیبایی خارق العاده ای به تابلوها میبخشد. برای خلق چنین آثاری ابتدا طرح مورد نظر باید توسط دستگاه های ویژه طراحی و سپس بر روی قالب چوبی توسط دستگاه های سی ان سی برش داده شود، در گام بعدی قالب چوبی را در شرایط خلاء ترمو فرمینگ درون دستگاه های حرارتی با انرژی حرارتی به صورت یکنواخت بر روی ورقه و رویه پلکسی برش میزنند. لبه های ورقه پلکسی با کمک دستگاه های قالب از هر طرف به اندازه سه سانتی متر برجسته میشود. در گام نهایی پس از پرس قالب های چوبی، حروف وکیوم شده بر روی پلکسی به شکل برجسته در می آیند. گاهی اوقات در پایان کار رنگ کاری و آب کاری کروم برای تولید تابلوهایی متفاوت انجام میشود.

نمونه تابلو وکیومی

چگونگی شکل گیری تابلوهای وکیومی

روش ها و ابزارهایی که جهت شکل گیری نهایی تابلوهای وکیومی استفاده میشوند متفاوت است و ممکن است شرکت های مختلف بر اساس امکانات و شرایط خود از فوم ساختاری، ماشین آلومینیومی و یا قالب ریخته گری بهره گیرند. شکل گیری در خلاء مهم ترین و ضروری ترین پروسه تولید ساخت است و در آن از مواد شفافی نظیر اکریلیک استفاده میشود. در طی استفاده از این روش به منظور شکل گیری ممکن است رطوبت جذب شده افزایش یابد و باعث ایجاد حباب هایی بر روی داخلی ترین لایه پلاستیک شود که این امر موجب تضعیف ساختن پلاستیک و به تبع، کاهش طول عمر تابلو میشود. برای پیشگیری از این اتفاق، پس از اتمام کار آن را در دمای بالا خشک میکنند. استفاده از شبکه هایی در اطراف حروف برجسته ی طراحی شده از دیگر ترفندهایی است که باعث افزایش مقاومت و طول عمر تابلو میشود.

قالب آلومینیومی حروف برجسته وکیوم

قالب های آلومینیوم در یک ریخته گری تولید میشوند که جهت کنترل میزان گرمای در جریان، مجهز به خطوط کنترل دما هستند. این خطوط کمک میکنند تا گرما روند تولید پلاستیک را تنظیم کند، علاوه بر آن بر سرعت تولید نیز موثر است. در قالب های آلومینیومی ماشینی از یک بلوک جامد آلومینیومی، دستگاه سی ان سی و برنامه کد استفاده میشود. معمولا از آلومینیوم ماشینی برای قطعاتی با عمق کم استفاده میکنند. از قالب های آلومینیومی میتوان در برنامه های کاربردی تشکیل دهنده فشار نیز استفاده کرد.

قالب کامپوزیتی حروف وکیوم

قالب های کامپوزیت معمولا از رزین های پر شده به صورت مایع ساخته میشوند و با گذشت زمان و به مرور سرد و سخت میشوند. این قالب ها در قیاس با قالب های آلومینیومی ارزان تر هستند و بسته به محل کاربرد میتوان قالب ها و تابلو هایی با دوام، با نیمه عمر بالا تولید کرد.

ساخت تابلو وکیومی

قالب های چوبی

این قالب ها بر اساس حرارت ناشی از پرس تولید میشوند که همین عامل منجر به کاهش تغییرپذیری آن ها  نسبت به سایر قالب ها میشود. امکان ادیت و سهولت در تغییر آن از مهم ترین ویژگی این قالب ها است. هزینه کم و قیمت مناسب از دیگر مزایای آن ها نسبت سایرین است.

سیستم نوردهی تابلوهای وکیوم

در صنعت تابلوسازی روز به روز از روش ها و شیوه های مختلفی برای افزایش تنوع و جذاب سازی تابلوها استفاده میکنند. همراهی خلاقیت، علم و تکنولوژی در کنار هم منجر به تغییر و تحولاتی گسترده در این زمینه شده است. نورپردازی در تابلوهای وکیوم بهترین نمونه از استفاده علم در کنار خلاقیت میباشند. در این تابلوها مانند سایر تابلوها از لامپ های اس ام دی برای نورپردازی بهره میگیرند. گاهی بنا به درخواست مشتری میتوان از لامپ های اس ام دی RGD  یا هفت رنگ استفاده کرد. این لامپ ها توانایی تغییر رنگ به صورت الگوریتمی دارند که زیبایی محصور کننده ای به محصول میبخشند.

چگونگی نصب تابلوهای وکیومی

نصب تابلو نهایی ترین و آخرین گام است که خود از اهمیت ویژه ای برخوردار است. نصب این تابلوها مانند سایر تابلوهای حروف برجسته صورت میگیرد. یعنی ابتدا صفحه نورانی پی وی سی را بر روی کامپوزیت نصب کرده و سپس قاب حروف وکیوم به وسیله پیچ های خودکار بر روی پی وی سی نصب میشود.

تابلو وکیومی

مزایای تابلوهای حروف برجسته وکیومی

مهم ترین و بارزترین ویژگی آن ها ظاهر خاص و زیبایی بی نظیرشان است. سبکی و انعطاف پذیری نسبت به سایر تابلوها، مقاومت و استحکام بالا و به تبع از آن عمر طولانی، ضد آب بودن و مقاومت در برابر شرایط آب و هوایی و تغییرات جوی، امکان شبیه سازی حروف از جنس آلیاژهای ریخته گری مثل برنج و آلومینیوم و سایر فلزات، قابلیت اجرایی نورپردازی به شکلی گسترده و متنوع، خلق اشکال فانتزی و تنوع رنگ و مدل از جمله مزایای این تابلو است که میتوان به آن ها اشاره کرد.

قیمت تابلوهای وکیومی

قیمت این دسته از تابلوها به خاطر مراحل تولیدی، مثل: سه بعدی سازی توسط دستگاه های وکیوم و برجسته بودن رویه پلکسی آن، مقداری نسبت به سایر تابلوهای حروف برجسته موجود در بازار مانند تابلوهای حروف برجسته چلنیوم و استیل بیشتر است. متریال به کار گرفته شده و زمان بر بودن ساخت آن ها از عوامل دیگری هستند که منجر به افزایش قیمت تابلوهای وکیومی میشود. در نهایت این تابلوها مانند سایر محصولات قیمت ثابتی ندارند و قیمتشان براساس مدل ، ابعاد و ... متفاوت است.

سخن پایانی

امروزه با توجه به گستردگی کسب و کارها و تنوع روزافزون در شیوه تبلیغ، چگونگی عرضه و معرفی برند و یا محصول خود اهمیت بیشتری پیدا کرده است. تابلوسازی نامور این فرصت را به شما میدهد که در کنار کیفیت و زیبایی، متفاوت بودن را تجربه کنید.

به بالای صفحه بردن
×