لامپ LED

چند سالی هست که کشورهای پیشرفته با توجه به بحث مدیریت مصرف انرژی که هر روز بیشتر از قبل مورد توجه قرار می گیرد و در نتیجه آن تکنولوژی های مرتبط با سرعت بالا در حال توسعه هستند، دیگر از لامپ کم مصرف معمولی استفاده نمی شود و از لامپ LED استفاده می کنند. کارشناسان معتقدند که لامنپ های معمولی یا همان لامپ های رشته ای و همچنین لامپ های فلورسنت یکی از مهمترین دلایل افزایش مصرف انرژی و در نتیجه افزایش حجم تولید گازهای گلخانه ای در جهان می باشند. ترویج لامپهای کم مصرف به جای لامپهای رشته ای ، ترویج لامپهای LED به جای لامپهای کم مصرف و حالا نوبت لامپهای SMD است که جای تکنولوژی LED را بگیرد.

تابلو سازی

LED مخفف Light Emitting Diode هست به معنی دیود منتشر کننده نور. به LED دیود نوری هم می گویند. دیودهای ساطع کننده نور در واقع جزء خانواده دیودها هستند و همینطور دیودها نیز زیر گروه نیمه هادی ها به شمار می آیند. LED یه قطعه الکترونیکی است که وقتی جریان برق از آن می گذرد از خودش نور تولید می کند.

 

کاربردهای SMD

SMD مخفف Surface Mount Device  هست به معنی قطعات نصب شده روی سطح که از دهه های گذشته در الکترونیک مورد استفاده قرار می گرفتند، عموماً برای نمایش خاموش یا روشن بودن نمایشگرها در لوازم مولتی مدیا و نشان دهنده لوازم الکتریکی و ماشین آلات مورد استفاده قرار گرفتند. اما در حال حاضر SMD ها به نحوی ساخته می شوند که نور را در جهت خاصی متمرکز می کنند و به صورت چیپ های کوچکی هستند که معمولاً داخل یک شیشه گنبدی شکل قرار می گیرند و دارای سایز چوب کبریتی هستند وبه سختی می شکنند. بزرگ ترین مشکل لامپ های LED رنگ آن ها بود. اما اکنون به آسانی با تغییر در ساختار فیزیکی و مواد تشکیل دهنده LED ، نور در رنگ ها و شدت های مختلف و با طول موج مشخص با رنگ کاملاً خالص تولید می شود. به عبارتی LED ها فاقد پرتوهای مادون قرمز و فرابنفشی هستند که سایر صنایع روشنایی ایجاد می کنند و LED ها به سلامت چشم و محیط آسیب نمی رسانند.  های سفید قابلیت تولید همه رنگ را داشته و علاوه بر آن از انرژی بسیار کمی در مقایسه با سایر لامپ ها و LED های قدیمی برای تولید روشنایی استفاده می کنند. به همین دلیل روز به روز استفاده از آنها بیشتر شده است. با توجه به مزایای استفاده از لامپ های LED پیش بینی می شود تا کمتر از 5 سال آینده شاهد تحولات عمده ای در عرصه محصولات روشنایی و حتی تصویری باشیم.

 

تابلو با نور SMD

مزایای لامپ های اس ام دی (SMD)

1)طول عمر: اولین و مهم ترین پارامتر، طول عمر لامپ های SMD می باشد لامپ های LED طول عمری بین 50 هزار تا 60 هزار ساعت دارند. این طول عمر قابل مقایسه با طول عمر لامپ های دیگر نمی باشد.

بیشتر بخوانید :  تابلو لایت باکس مغازه کابینت و آشپزخانه

تابلوسازی

2)بازده نوری (lum/watt) از دیگر مزیت های لامپ های SMD می توان به بازده ی نروی بالای این لامپ ها اشاره نمود. در حال حاضر لامپ های LED بازده ای بین 74 تا 120 لومن بر وات را دارا می باشند و این در حالی است که این مقدار برای لامپ های رشته ای 10 تا 15 لومن بر وات، برای لامپ های کم مصرف 45 تا 65 برای لامپ های بخار جیوه 35 تا 60 ، برای لامپ های بخار سدیم 60 تا 10 و برای لامپ های متال هالید75 تا 85 لومن بر وات می باشند.

3)Response Time: لامپ های SMD به محض رسیدن ولتاژ به آنها روشن می شوند (کمتر از ) ولی به عنوان مثال لامپ های متال هالید زمانی بالغ بر 5 دقیقه لازم دارند تا به حداکثرنور خود برسند، یعنی لامپ های LED (پانزده میلیون بار) سریع تر روشن می شوند. مشکل دیگر لامپ های متال هالید این است که اگر این لامپ ها بیش از 5 دقیقه روشن باشند گرم می شوند و بعد از خاموشی دیگر فورا روشن نمی شوند. چرا که لامپ گرم کننده و سنسور داخل لامپ اجازه روشن کردن مجدد لامپ را تا زمانی که لامپ سرد نشده نمی دهد که حدودا 3 دقیقه طول می کشد تا سنسور اجازه ورود ولتاژ را بدهد و بعد از آ« 4 تا 5 دقیقه زمان لازم است تا به حداکثر نور خود برسد.

4)on/off : طول عمر لامپ های led به هیچ وجه تابعی از تعداد روشن و خاموش شدن نیست، می توان لامپ های led را میلیون ها بار روشن و خاموش کرد.

بیشتر بخوانید :  ترمو وود

نور پردازی تابلو

5)تنظیم شدت نور: امکان تنظیم نور در لامپهای led با استفاده از تکنولوژی PWM=Pulse Width Modulation  که کنترل سطح ولتاژ به کمک تغییر پهنای پالس است و در اکثر میکروکنترلرها موجود است به راحتی امکانپذیر است.

6)تنظیم زاویه تابش: در لامپ های SMD نور در تمام جهات منتشر نمی شود و به دلیل موجود بودن لنزهایی با زوایای دلخواه نوری، کاملا قابل کنترل است.

7)SMD ها قابلیت تغذیه هم با جریان AC و هم جریان DC با مصرف کم را دارد، لذا می توانند از منابع انرژی خروشیدی و یا باطری نیز جهت تامین نیروی خود استفاده کنند.

8)مصرف پایین برق و بیش از 85% صرفه جویی در مصرف انرژی نسبت به سایر لامپ ها.

نورپردازی تابلو

 

منبع: ویکی پدیا

 

با دوستانتان به اشتراک بگذارید
به بالای صفحه بردن
×