تابلو استیل با نور چیست ؟

تابلو استیل یکی از جذاب ترین و لاکچری ترین تابلو ها در بین تمام محصولات می باشد. این تابلو انتخاب کسانی است که میخواهند در زمینه جلب توجه عموم مردم، معرفی برند و محصول خود بی رقیب و متمایز باشند. استیل های کد 304 انتخاب مناسبی برای محیط های معمولی هستند در نتیجه بیشترین کاربرد را در صنعت تابلوسازی دارند. در مقابل استیل های کد 316 به دلیل مقاومت بی نظیر در برابر زنگ زدگی بیشتر در مناطق با رطوبت بالا کاربرد دارند.

استیل چیست؟

از حدود 10 سال پیش استیل به منظور تولید تابلو وارد بازار کار شده است. استیل در واقع نوعی کامپوزیت میباشد که ترکیبی از آهن، کروم و کربن است. این ترکیبات در کنار هم باعث مقاوت بینظیر تابلو در برابر تغییرات آب و هوایی، باد و باران، سرما و گرما میشود. علاوه بر مقاومت، جلای بی نظیری به کار میدهد.

تابلو استیل

استیل های موجود در بازار بر اساس میزان آهن، کروم و کربن، انواعی دارند. اگر کروم و کربن به کارگرفته شده نسبت به آهن غالب باشد، استیل را استیل نگیر میگویند زیرا آهن را جذب نمیکند. استیل های ترک بیشتر از نوع استیل نگیر هستند که مقاومتشان در برابر رطوبت و تغییرات آب و هوایی بیشتر است. در مقابل استیل های بگیر استیل هایی هستند که از آهن بیشتری تشکیل شده اند، به همین دلیل آهن را جذب میکنند و مقاومت کمتری نسبت به استیل های نگیر دارند.

نقاط قوت و نقاط ضعف تابلوهای استیل

از بارزترین نقاط قوت این دسته از تابلوها میتوان به مقاومت آن در برابر رطوبت و تغییرات اقلیمی اشاره کرد که با توجه به استفاده اکثر تابلوها در فضای باز این ویژگی بسیار متمایز کننده و حائز اهمیت میباشد. از دیگر مزایای آن میتوان ظاهر زیبا، لاکچری و تنوع در نورپردازی این دسته از تابلوهای استیل را نام برد. قیمت بالا، تقلب در ساخت و تنوع رنگی کم از جمله معایبی است که میتوان نام برد.

بیشتر بخوانید :  کاربرد لایت باکس در مراکز خرید

نورپردازی تابلوهای استیل

همانطور که میدانید استیل آلیاژی است که نور را از خود عبور نمیدهد. به همین دلیل در اوایل ورود این تابلو به بازار از آن به عنوان تابلوهای بدون نور در تابلوی ساختمان های مسکونی و لوگوهای داخلی شرکت استفاده میکردند. اما به مرور با کمک تکنولوژی، موفق به نورپردازی در تابلوهای استیل شدند. در طی زمان از اسپیسرها، لامپ های اس ام دی، پی وی سی و پلکسی در نور پردازی تابلوهای استیل استفاده کردند.

تابلو استیل

مراحل ساخت و تفاوت جوش لیزر و جوش قلع

در ابتدا طراحان، طرح مورد نظر را به صورت دوبعدی ترسیم میکنند. سپس این طرح را برجسته میکنند تا دستگاه واتر جت قادر به خواندن آن باشد. دستگاه واتر جت براساس الگوی داده شده، طرح را بر روی استیل برش داده و در نهایت یک لبه از استیل به منظور آماده سازی برای اتصال به رویه اصلی استیل، گیوتن میخورد. برای این اتصال از جوش قلع یا جوش لیزر استفاده میکنند. جوش قلع درکنار صرف زمان و سختی که دارد، مقاوت بالایی در این آلیاژ ایجاد میکند که با این وجود از محبوبیت زیادی برخوردار نیست. روش جوش لیزر به دلیل سهولت، طرفدار بیشتری دارد و در آخر براساس نوع نورپردازی یکی از انواع تابلو نورمخفی، تابلو استیل پلاست، استیل با لبه پلاستیک و یا استیل رینگی را برمیگزینند.

رنگ بندی حروف استیل

حروف استیل رنگ بندی محدودی دارند اما هر یک از این رنگ ها را میتوان به صورت مات، خش دار یا براق به کار گرفت. رنگ هایی نظیر نقره ای، طلایی، مسی و دودی از جمله رنگ های موجود در بازار هستند.

انواع تابلو استیل:

تابلو استیل نوراندریک

استیل فلزی مات است و توانایی عبور نور از خود را ندارد اما با تلاش های فراوان و پیشرفت تکنولوژی روش هایی جهت نورپرداری آن ابداع شده است. یکی از این روش ها استفاده از لامپ SMD است. در این روش به کمک چند اسپیسر سه تا پنج سانتیمتری بین زمینه تابلو و حروف برجسته فاصله ایجاد میکنند و سپس در داخل این حروف لامپ های SMD به سمت بیرون قرار میدهند.

بیشتر بخوانید :  ساخت تابلو بیمارستانی

تابلو استیل

تابلو استیل پلاست

تابلو استیل پلاست یکی دیگر از روش های ساخت تابلو استیل به منظور تولید تابلوهایی با نورهای متمرکز است. هنگام استفاده از لامپ های SMD در تولید تابلو استیل، نور پراکنده میشود و به همین دلیل است که از PVC  برای متمرکز کردن نور استفاده میکنند. یعنی یک لبه یک سانتی متری از پی وی سی دور حروف قرار میدهند تا نور از لبه این پلاستیک که با آن کانتور میگویند، به بیرون ساطع شود. پی وی سی به کار گرفته شده ضخیم است که همین عامل منجر به افزایش قیمت محصول میشود اما در عوض جلایی زیبا و نوری متمرکز دارد.

تابلو استیل رینگی

در ساخت این تابلو از استیل و پلکسی درکنار هم استفاده میشود که علاوه بر تأثیر خارق العاده ای که در جلوه و زیبایی دارد، منجر به صرف هزینه بسیار زیاد در پروسه تولید نیز میشود. در این روش رویه استیل را به   اندازه ای که حدود یک تا سه سانتی متر از آن باقی بماند برش میدهند، سپس همان حروف را با قطر قلم کمتر از جنس پلکسی دوغی، نازک سازی میکنند و استیل رینگی را روی آن قرار می‌دهند. برش و نازک سازی استیل به همراه استفاده پلکسی در کنارش منجر به افرایش توانایی تابلو در عبور نور به طور چشمیگر میشود .

تابلو استیل با لبه پلاستیک

مراحل ساخت این تابلو تقریبا مشابه با مراحل ساخت تابلو استیل رینگی است. در طی این پروسه ابتدا حروف برجسته استیل به صورت کامل تهیه شده و سپس حروف پلاستیکی در قطری کمتر از پنج میلیمتر از حروف استیل، با پلکسی دوغی رنگ ساخته شده و روی یکدیگر قرار میگیرند. سپس نورپردازی داخل حروف انجام میشود. در این روش نورپردازی از اطراف حروف برجسته دیده میشود و از رو به رو فقط رویه استیل دیده میشود.

بیشتر بخوانید :  تابلو پزشکی و انواع آن

تابلو استیل

کاربرد تابلو در بین مشاغل گوناگون

تابلو استیل به دلیل هزینه بالایی که صرف تولیدش میشود برای تمام مشاغل مناسب نمی باشد و بیشتر در بین مشاغلی که رقابتی تنگاتنگ در زمینه معرفی برند و محصول خود دارند نظیر مطب های پزشکی، کافه ها، رستوران ها، جواهرفروشی ها، نمایشگاه های اتومبیل، نمایشگاه های مبل طرفدار دارند.

قیمت تابلو استیل

قیمت تابلو استیل وابسته به متریال به کار گرفته شده و شیوه تولید آن متفاوت است. از جمله مهم ترین فاکتورهای دخیل در تعیین نوع قیمت، خودِ استیل به کار گرفته شده است که ممکن است ترک، ایرانی و یا هندی باشد. شیوه تولید و جوش تابلو نیز که به دو صورت لیزر و قلع انجام میشود از فاکتو های مؤثر در قیمت است که قابل چشم پوشی نیست. تابلوهای از جنس استیل که فاقد نورپردازی هستند جزء ارزان ترین تابلوهای این دسته میباشند، که بیشتر در صنعت ساختمان سازی برای اسم ساختمان ها و یا لوگوی داخل شرکت ها کاربرد دارند. اما به کارگیری لامپ ها و پلاستیک باعث افزایش قیمتِ محصول میشود به طوری که تابلوهای استیلِ پلاستیک از گران قیمت ترین تابلوها محسوب میشوند.

سخن پایانی

با وجود تمام این نکات تابلوهای استیلِ فراوانی در بازار هستند، که تابلوسازی نامور در این زمینه پیشرو است و با افتخار امکان ارائه اطلاعات و خدمات درکنار تجربه چندین ساله در این صنعت را فراهم کرده است.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید
به بالای صفحه بردن
×