به جرات می توان گفت آنچه که در مورد انجام تبلیغات با استفاده از تابلو اهمیت دارد؛ در درجه اول طراحی آن است. حتی اگر برای ساخت تابلو از بهترین متریال استفاده شده باشد اما طراح زمان کافی برای طراحی آن صرف نکرده باشد؛ در نهایت با یک تابلو تبلیغاتی بی روح مواجه خواهید شد که هیچ جذابیتی برای خیره کردن نگاه رهگذران ندارد. در این مقاله قصد داریم شما را با اصول طراحی تابلوهای تبلیغاتی، آشنا کنیم. مسلما هر چقدر طراحی تابلو حرفه ای تر انجام شود؛ تاثیر آن در جذب مخاطب، بیشتر است.

چرا طراحی اهمیت دارد؟

طراحی یک تابلوی تبلیغاتی اولین چیزی است که مخاطب با نگاه کردن به آن، دریافت می کند. به همین دلیل است که تاکید می شود تا جای ممکن بر اساس نیاز روز باشد. طراحی تابلو هم همانند سایر حرفه ها فوت و فن و نکات خاص خود را دارد که اگر طراح آن ها را رعایت کند؛ در نهایت نتیجه کار، رضایت بخش خواهد بود. مهم ترین مواردی که در طراحی تابلوهای تبلیغاتی باید مدنظر قرار گیرد شامل انتخاب رنگ مناسب، فونت مناسب، متریال مناسب و… می شود. لازم است طراح به روانشناسی رنگ ها هم آشنایی داشته باشد تا بتواند متناسب با جامعه هدف، بهترین ترکیب رنگ را در طراحی تابلو، به کار گیرد.

نکات قابل توجه در طراحی تابلو تبلیغاتی

همانطور که ذکر کردیم؛ طراحی تابلو تبلیغاتی از این نظر که یک ابزار تبلیغاتی به شمار می رود، بسیار اهمیت دارد. در این صورت است که می توانید از یک تابلو، انتظار جذب مشتری و فروش محصولات یا خدمات را داشته باشید. در ادامه این مطلب به ذکر نکاتی می پردازیم که رعایت آن ها در طراحی تابلو تبلیغاتی، می تواند بسیار مفید باشد و باعث شود نتیجه کار از دید مشتری، رضایت بخش باشد. نکات قابل توجه در طراحی تابلو تبلیغاتی عبارتند از:

1. توجه به نوع فعالیت در طراحی تابلو تبلیغاتی

برای هر کسب و کاری باید ابتدا جامعه هدف را در نظر گرفت. اگر قرار است یک تابلو برای معرفی یک مغازه نوپا طراحی شود؛ در وهله اول باید مشخص شود که فعالیت این مغازه چیست و مشتریان آن، چه کسانی هستند؟! به عنوان مثال طراحی مورد نظر برای معرفی یک رستوران باید تا حد ممکن اشتها برانگیز باشد. بنابراین، چنین تصوری که می توانید تنها از یک طرح ثابت برای تمامی فروشگاه ها و یا دفاتر کار، استفاده کنید، کاملا اشتباه است. هر کدام از حوزه های کاری نیاز به طرح خاصی برای تابلو دارند. یک طرح مناسب باید تناسب و هماهنگی نسبتا زیادی با نوع فعالیت سفارش دهنده داشته باشد؛ به نحوی که مشتری بتواند به راحتی با حوزه فعالیت مورد نظر، ارتباط برقرار کند.

بیشتر بخوانید :  تابلو سازی بک لایت

تاثیر انتخاب مکان مناسب در طراحی تابلوهای تبلیغاتی

2. سادگی در طراحی تابلو تبلیغاتی

یک طرح شلوغ برای ماندگار شدن در ذهن مخاطب، مناسب نیست. در این صورت مشتری سردرگم شده و از مقصود اصلی، دور می شود. معمولا طرح های ساده زیبایی خاصی دارند و بیشتر افراد آن ها را می پسندند. چنین طرحی معمولا با یک نگاه در ذهن مشتری، می ماند.

3. تصاویر مرتبط در طراحی تابلو تبلیغاتی

تصاویر بسیار گویاتر از نوشته ها هستند و لازم است برای طراحی تابلو از یکی از محصولات و خدماتی که قرار است به مشتریان ارائه شود، استفاده کنید. به عنوان مثال درج تصویر کوچکی از شانه و قیچی برای معرفی یک آرایشگاه مردانه مناسب به نظر می رسد و یا اگر قصد معرفی یک فست فود را دارید؛ بهتر است برای این کار از یک همبرگر چاق و چله با پنیر فراوان، استفاده کنید. چنین تصویری در عین حال که اشتهای مخاطب را تحریک می کند؛ باعث می شود به محض دیدن، متوجه نوع کسب و کار آن شود.

تاثیر ترکیب رنگ مناسب در ساخت تابلوهای تبلیغاتی

4. ترکیب رنگ مناسب در طراحی تابلو تبلیغاتی

شخصی که کار طراحی تابلوهای تبلیغاتی را بر عهده دارد؛ باید تا حدودی با روانشناسی رنگ ها آشنا بوده و دقیقا بداند در کنار هر رنگی، چه رنگ های دیگری باید استفاده کند تا در نهایت طرحی با رنگ های مکمل داشته باشد. علاوه بر این، رنگ های استفاده شده باید آنقدر جذابیت داشته باشد تا بتواند نگاه مخاطب را به خود، جذب کند. رنگ های مکمل در کنار همدیگر هارمونی زیبایی ایجاد می کنند. برای اینکه متوجه شوید چه رنگ هایی باهم مکمل هستند، به دایره رنگ ها رجوع کنید. در این دایره رنگ هایی که روبه روی هم قرار گرفته اند (مثل سبز و زرد) مکمل یکدیگر هستند. رنگ های انتخابی باید با کسب و کار مورد نظر هم هماهنگی داشته باشد. به طور مثال برای طراحی تابلوی یک رستوران استفاده از رنگ قرمز، متداول تر است.

بیشتر بخوانید :  به روز ترین تابلوهای آرایشگاه مردانه و زنانه

5. نورپردازی در طراحی تابلو تبلیغاتی

یک تابلوی بدون نور، تقریبا هیچ حرفی برای گفتن ندارد زیرا چشمگیر بودن یک تابلو در شب می تواند فروش بالایی به دنبال داشته باشد. نورپردازی هایی که امروزه برای ساخت تابلوها به کار می روند؛ نسبت به گذشته تکامل پیدا کرده و جذاب تر شده اند. معمولا نورپردازی برای حروف و زمینه تابلو، استفاده می شود. این کار با استفاده از لامپ ال ای دی (LED) و اس ام دی (SMD)، صورت می گیرد. در این بین تابلو چلنیوم یا تابلو برجسته و تابلو استیل به دلیل نورپردازی ویژه ای که دارند، بسیار محبوب واقع شده اند.

تاثیر نورپردازی درساخت تابلوهای تبلیغاتی

6. شعار مناسب در طراحی تابلو تبلیغاتی

تابلوهای تبلیغاتی اغلب با هدف انتقال پیامی به مخاطب ساخته و نصب می شوند. توصیه می شود پیام و یا شعاری که قرار است روی تابلو نوشته شود؛ تا حد امکان کوتاه و اثرگذار باشد. خواندن چنین شعاری نباید بیشتر از چند ثانیه زمان از مخاطب بگیرد. معمولا افراد در حال عبور به تابلوها توجه می کنند و باید در همان چند ثانیه اول شعار و پیام تابلوی تبلیغاتی را دریافت کنند. همچنین شعار مورد نظر نباید حاوی کلمات تکراری و کسل کننده باشد. جملات طولانی به هیچ وجه انتخاب خوبی برای حک شدن روی تابلوهای تبلیغاتی نیستند. استفاده از شعارهای غافلگیر کننده و عجیب می تواند تا چند دقیقه ذهن مخاطب را درگیر کند و هدف از طراحی تابلوی تبلیغاتی هم همین است.

7. گرافیک جذاب و حرفه ای در طراحی تابلو تبلیغاتی

بهترین ایده ها برای طراحی و ساخت یک تابلو، در ذهن خلاق گرافیست ها نهفته است. بهتر است به آنان اعتماد کنید تا در نهایت یک تابلو با طرحی زیبا و خلاقانه، داشته باشید. هر چقدر گرافیست ها در این زمینه حرفه ای تر عمل کنند و از قدرت خلاقیت خود استفاده کنند، نتیجه کار بیشتر مورد قبول مشتری واقع می شود. یک طرح خلاقانه با احتمال بیشتری باعث جذب مشتری می شود.

بیشتر بخوانید :  تابلو مولتی استایل و قیمت آن

8. درج لوگو در طراحی تابلو تبلیغاتی

لوگو یک تصویر کوچک و ساده است که نمایانگر کسب و کار شما می باشد. همانطور که در اطراف خود می بینید؛ لوگوی شرکت های بزرگ تجاری مثل نایک (nike) و یا اپل (apple) بسیار ساده می باشد. هر چقدر لوگو ساده تر و خلاقانه تر باشد؛ بیشتر در ذهن مخاطبان می ماند. درج لوگو روی تابلوها با این هدف صورت می گیرد زیرا حافظه دیداری و بصری افراد بسیار قوی می باشد و قطعا چنین کاری در آینده ای نه چندان دور باعث افزایش فروش کالا و خدمات می شود. تابلو لوگو همان تابلوهایی هستند که با هدف نشان دادن لوگو به مشتری ایجاد می شوند.

تاثیر انتخاب مکان مناسب در ساخت تابلوهای تبلیغاتی

9. انتخاب مکان مناسب در طراحی تابلو تبلیغاتی

برای اینکه بهترین مکان برای نصب تابلو را پیدا کنید؛ باید خود را به جای مشتری قرار دهید. بررسی کنید که کدام نمای دید مناسب تر است و تابلو از چه جهاتی بهتر و واضح تر دیده می شود. معمولا برای نصب تابلوی مغازه؛ بهترین مکان دقیقا بالای درب ورودی آن است. تابلو باید ابعاد مناسبی داشته باشد و به راحتی دیده شود.

امروزه طراحی ها آنقدر پیشرفت داشته اند که بتوانند هر سلیقه ای را پوشش دهند. اگر زرق و برق تابلو برایتان اولویت دارد؛ تابلو لایت باکس برجسته، تابلو چلنیوم و تابلو کامپوزیت گزینه های مناسبی هستند. تابلوهایی با طراحی سه بعدی در زمره تابلوهای مدرن، قرار می گیرند که می توان با نورپردازی مطابق با سلیقه مشتری آن را طراحی و تولید کرد. تابلوسازی نامور برای ساخت تابلو؛ از بهترین و باکیفیت ترین مواد اولیه استفاده کرده و بر این اساس محصولات سفارشی و مناسبی را برای مشتریان خود، ایجاد می ‌کند. برای ثبت سفارش تابلو می توانید با شماره های درج شده در وب سایت، تماس بگیرید.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید
به بالای صفحه بردن
×